7 Aralık 2018

Doğru Okuma Işığı Nasıl Olmalıdır? Kitap Okurken En İyi Aydınlatma Hangisidir?

Doğru okuma ışığı göz sağlığı için çok önemli bir konudur. Kitap okurken veya el işi örgü gibi ince dikkat gerektiren aktiviteleri yaparken ortamın ışık dengesi ve gözün o ışık alanlarına alışmak için verdiği çaba sizin bu seansları erken bırakmanıza sebep olabilir.

Doğru okuma ve odaklanma ışığı parlak olmalı ancak yansıma yapmamalıdır. Kitap okuma lambasının seçimi de en az evinizin dekorasyonunda ve genel aydınlatmasında yaptığınız seçim kadar hassas olmalıdır.

Okuma lambanızı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç konu vardır. Bunlardan ilki mekanın özellikleridir. Eğer okumayı yapacağınız yer gün ışığı alıyorsa bunu mümkün olan en yüksek seviyede kullanmak faydalı olacaktır. Bu hem tasarrufludur hem de ihtiyacınız olan aydınlığı verebilir. Tabii ki bunu etkileyen diğer faktörler de gün ışığını almasına karşılık mekanın dekorasyonunda koyu renkli duvarlar veya perdeler varsa bunlar mekandaki ışık seviyelerinde karşıtlığa neden olur. Gözlerini yine bu iki farklı ışık seviyesine alışmak için zorluk çekecektir.

Eğer okumayı yapacağınız yer güneş almıyor veya gece vaktiyse, mekanın dekorasyonunda açık renklerin olması sizin aydınlatmanızla birlikte uyum sağlar. Burada önemli bir nokta ise kitap okuma ışığını seçerken kullandığınız ampülün dimmer yani seviye ayarlı olmasıdır. Bu şekilde ortamdaki genel ışıkla uyum yakalayabilirsiniz.

Ders çalışma lambası veya ders çalışma ışığı nasıl olmalıdır sorusuna gelecek olduğumuzda ise lambamızın boyun kısmının hareketli olup olmaması ve konumlandırılması önem taşır. Ders çalışırken tek bir noktaya ışık vereceğiniz için boyun hareketli özelliği olmayan bir lamba da tercih edebilirsiniz fakat hareketli olan ışıklar her zaman kullanım açısından kolaylık sağlamaktadır.

Oturduğunuz yerde genel ışık sizin arkanızda kalıyorsa kendi gölgeniz önünüze düşecektir. Bunu önlemek için ders çalışma aydınlatmanızı sol veya sağ arka tarafınıza yerleştirerek gölgeyi önleyebilirsiniz.

Konumunu ve özelliklerini belirledikten sonra ampül tercihinizi LED aydınlatmalardan yana kullanırsanız %80 tasarruflu ve sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Çünkü diğer florasan lambalar yanlış ışık ve ısı yaydığı için işinizi yarıda bırakmanıza sebep olabilir.

Doğru okuma ışığı, doğru çalışma ışığı konusunda birçok kişinin yanılgısına değinerek bitirmek faydalı olacaktır. Bilgisayar kullanırken aydınlatma nasıl olmalı? Zira laptop kullanımlarıyla birlikte çalışma ortamlarımızda aydınlatmanın iş verimliliği açısından önemi gittikçe artmıştır. Ekranın ışığı yeterli olur diyerek mekanın genel aydınlatmasını kapatmak, karanlıkta çalışmak, direkt ışığa maruz kalmak, değişik ışık seviyeleri arasında geçiş yapmak gözlerinizin yorulmasına sebep olur. Göz sağlığınız için genel aydınlatmayı ve ekran ışığınızı eş uyumlu kullanmalı, gölge açılarına dikkat ederek oturmaya özen göstermelisiniz.

Genel