5 Aralık 2018

LED Aydınlatma Hakkında İlgi Çekici Detaylar… Neden LED Aydınlatma?

Son yılların en efektif ve popüler aydınlatma tercihi olan LED lambalar artık hemen hemen hepimizin evinde yerlerini aldı. Peki nedir bu LED aydınlatma ve neden bu kadar popüler oldu?

LED aydınlatma ya da LED ampül; kelime açılımı olarak Lighting Emited Diodes olarak ayrılır. Anlamı ise “Işık Yayan Diyot” demektir. Biraz daha açarsak; yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. Led ampüllerin en büyük özelliği uzun ömürlü ve enerji dostu tüketim imkanı sunmalarıdır. Günümüzde yaygınlaşan enerji tasarrufu akımını düşününce çoğumuzun aklına LED aydınlatmanın yeni bulunduğu fikri gelebilir fakat bu yanılgıdan ötesi değildir. İlk önce 1920’li yıllarda Rusya’da konuşulmaya başlanmıştır. Radyo teknisyeni Oleg Vladimirovich Losev, radyo alıcıları için kullandıkları diyot elemanların ışık yayabilme özelliği olduğunu fark ederek 1927 yılınde Rus basınında bunun hakkındaki tespitlerini yayınlatmıştır.

LED’in resmi olarak bulunuşu ise günümüzden neredeyse 50 yıl önce Nick Holonyak tarafından gerçekleşmiştir.

LED ampüllerin aydınlatma tarihinde üçüncü nesil aydınlatma türü olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak telli (flamanlı) kullanılmaya başlayan ampüllerin yerini daha sonra alan floresan ve gaz deşarj ikinci nesil aydınlatmayı oluşturmaktadır. LED lambalar ise flamanlı ampüllere göre %80, tasarruflu ampüllere göre %50 daha az enerji harcamaktadır. 100.000 saate varan yanma ömürleri ile 24 saat boyunca yanan bir LED lamba 4000 gün boyunca mekanları aydınlatabilir. Bu da hemen hemen 10 yıl demektir.

LED aydınlatmalar aynı zamanda yaydıkları ışık kalitesiyle de sağlık açısından da daha güvenli aydınlatma çözümleridir. Florasan lambalarının yaydığı ışığa maruz kalanlarda görülen baş ağrısı, göz rahatsızlıkları ve daha birçok sağlık sorunu LED ampül ile aydınlatılmış mekanlarda ortadan kalkmaktadır.

Birçok kişi ampül değiştirirken yakın zamanda yanmış olan ampülün sıcaklığından dokunamaz bile. Florasan ampüllerin tükettiği enerjinin fazla oluşu onların daha çok ısınmasına ve bazen de patlamasına sebep olmaktadır. Oysa LED ampüllerin ısınma durumları da söz konusu değildir.

Aydınlatma elemanlarının yaydıkları ışık yönü ise onların tasarrufu ve kullanım efektifliğine ek kazanımlar sunan etkenler arasında yer alır. Florasan ampüller yaydıkları ışığı ortamdaki birçok farklı noktaya ve yöne dağıttığı için sizin ihtiyacınız olan yöndeki ışığa ulaşmanız potansiyel yayılımın maksimum %60-70’ini oluşturur. Oysa LED aydınlatmalar tek bir yöne doğru ışık yayarak potansiyellerinin %100’ünü kullanmanıza ve tasarruf etmenize yardımcı olur. Bu enerji tasarrufu sadece bireysel değil, aynı zamanda küresel bir duyarlılıktır.

Günümüz dünyasında tasarrufun, çevre kirliliğinin ve doğal kaynak tüketiminin hayati önem taşımasına ek olarak LED aydınlatmaların geri dönüştürülebilir olmaları da onları çekici kılan bir diğer etken olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak artılarıyla öne çıkan LED aydınlatmalar, mimarlar tarafından da birçok modern tasarımda tercih sebebi haline gelmiştir. Bu ikili ilişki sayesinde LED ampüllerin birçok farklı renk sıcaklıkları ve dim edilebilir seçenekleri yaygınlaşmıştır. Çünkü ortamdaki dekorasyonu da en iyi anlatan, onun güzelliğini en ince hatlarıyla sergileyen şey yine o mekanın aydınlatmasıdır.

Genel