8 Ocak 2019

Dış Aydınlatma Projeleri

İç mekanların aydınlatması kadar dış mekanların aydınlatması da bir o kadar önem taşır. İlk izlenimin yaratılmasını sağladığı için dış aydınlatma projeleri profesyoneller tarafından yapılır.

Dış aydınlatma projeleri kendi içerisinde aydınlatma kullanım amaçlarına göre birkaç maddeye ayrılır Bunlardan ilki bahçe ve giriş yolu aydınlatmasıdır. Bahçe içerisinde karanlıkta hareket ederken güvenliği de arttırmak amacıyla adımlarımızın daha sağlam atılabilmesi için yol kenarlarında ya mini direk, ya da zemine yerleştirilmiş spot aydınlatmalarla yol ışıklandırılır. Bu işlemlerde de önemli olan bazı noktalar vardır. Bahçenin genel olarak peyzajına uygun tercih edilen aydınlatmak türü eğer mini bahçe direk aydınlatma ise; bu aydınlatmanın uzun ömürlü bir lamba ile kullanılması gerekir. Çünkü dış aydınlatma projeleri genel olarak bakım sıklığının az olacağı şekilde tasarlanır. LED aydınlatmalar bahçe aydınlatmaları için oldukça kullanışlı tercihlerdir. Eğer yerden aydınlatma, spot aydınlatma kullanılacaksa bu montaj işleminin yağışsız havalarda gerçekleştirilmesi önem taşır. Bu aydınlatmalarda güvenlik ve aydınlatma ışığı, yaydığı ışık seviyesi ön planda tutulur.

Dış aydınlatma projeleri ikinci maddesi ise otoyollar, caddeler, meydanlar gibi trafik aydınlatmalarıdır. Park ve topluluk alanlarında da görebileceğiniz uzun direk aydınlatmaları da birer dış mekan aydınlatma projesidir. Bu aydınlatmaların da yerden yükseklikleri, ışığın kırılım açısı, ışık yaydığı alanın genişliğini doğrudan etkiler. Bu nedenle işinin uzmanları tarafından tasarlanarak oluşturulmalıdır. Dış aydınlatma projeleri çok sık bakım ihtiyacı duymaması gerektiğinden burada da uzun ömürlülük kilit noktadır. Eğer aydınlatılacak alan çok fazla değil ve aydınlatma ürünleri çok sık yerleştirilmişse; hava şartları da uygunsa güneş enerjili ürünler tercih edilebilir. Fakat uygun olması için ilk etapta tercih edilen ucuz ürünler uzun vadede ekonomik zarar olarak dönüş yapabilir.

Bir diğer dış aydınlatma projesi ise tanıtım amaçlı aydınlatmalardır. Bunlar binaların, ticaret merkezlerinin, alışveriş merkezlerinin belli bir tema ile ışıklandırılmasını kapsar. Bu tarz dış aydınlatma projelerinde LED ışıklar olmazsa olmazdır. Belirli bir alana ışığı yansıtmak, ışığı belirli objeler üzerinde toplamak için en kolay ve uzun ömürlü yöntem LED lambadır. Estetik açıdan çok güzel olduğu kadar markaların kendi marka algılarını da direkt olarak yansıtabilmelerini sağladıkları için çok verimli bir reklam kaynağıdır. Yanıp sönme gibi efektlerle insanların dikkatini daha çok üstlerine çekebilirler.

Dış mekan aydınlatma projelerinin bir diğer güzel özelliği ise ışıklı dekorlar ile süsleme yapılabilmesidir. Dış mekanda hava koşullarına uyumlu, sık bakım gerektirmeyen, sağlık açısından güvenli, ekipman olarak güvenli ve uzun ömürlü hazırlanan aydınlatma ürünleri ile hayal ettiğinizden daha fazlasını yakalayabilirsiniz. Size özel aydınlatma tasarımları için ise konunun uzmanlarıyla iletişime geçip, kendi fabrikasında üretim yapan firmalar ile anlaşabilirsiniz.

Mikro Atölye ve Mikro Aydınlatma; uzun yıllardır aydınlatma projelerinize ürün ve tasarım desteği sunarak yanınızda yer almaktadır. Siz de projenizi hayata geçirmek için hemen bize ulaşın!

Genel