2 Ocak 2019

Dekorasyona Uygun Aydınlatma Seçimi

Mekanların, mağazaların, yaşam alanlarının aydınlatma tercihleri her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur. Kişiye ve temaya göre dekore edilmiş odaların en güzel detaylarını ortaya serecek de aydınlatma tercihidir, kusurlarını ortaya çıkaracak olan da… Bu nedenle hem dekorasyonu tamamlamak, hem güzelliğini ortaya çıkarmak, hem en uygun olanını seçebilmek için genellikle aydınlatma ürünü tercihleri en sona bırakılır.

Yaşam alanlarınızın dekorasyonunun türüne göre aydınlatma tercihinde bulunmanız çok önemlidir. Dekorasyona göre aydınlatma ürünü seçiminde ise birçok iç mimarın yardımcı olabileceği gibi, siz de temel estetik kuralları bilerek mekanınızı tamamlayabilirsiniz. Bunlar; avangart bir salonda avizenin doğru tercih olup; ufak mekanlarda lambader kullanımının yanlış olabileceği gibi bilgilerdir.

Avangart Salonlarda Aydınlatma – Avize Seçimi

Klasik tarzda dekore edilmiş salonların ışıltısını daha iyi yansıtmak için avize ürünleri tercih edilir. Yüzlerce çeşit avize arasından doğru avize seçimini yapmak elbette sizin zevkinize göredir. Salonunuzun rengini, aydınlatmaya olan ihtiyacını belirledikten sonra avize alışverişine çıkabilirsiniz. Avizelerde LED ışık kullanarak enerji tasarrufu yapabileceğiniz gibi; dimmer özellikli ürünler ile birden fazla ışık kaynağını / tonunu kullanabilirsiniz.

Sade ve modern tasarımlı salonlarda ise avize tercihini yine sade, minimalistik ve dimmer özellikli seçebilirsiniz. Koltuk kumaşları ile aynı renkte, kumaş kaplı, taşsız avizeler modern salonlar için tercih edilebilir.

Avize Aydınlatmasına Bir Alternatif: Spot Işık

Yeni nesil tasarımların içerisinde spot ışıklarını mekan aydınlatması olarak çok sık görür olmaya başladık. Tavana yerleştirilen spot ışıklar birçok açıdan tercih edilebilir ürünlerdir. Avizeler gibi üzerinde toz tutma durumu söz konusu olmadığı için alerjik insanlar tarafından tercih edilir.

Genellikle salonun her köşesini aydınlatabilme özelliğine sahipken, özel olarak salonun belli bir köşesi aydınlatılarak da öne çıkarılmak istenen özel köşeler yaratılabilir. Bunlar özel duvar kağıtları, hobiler, vitrinler, tablolar olabilir. Spot ışıkları geniş ve uzun koridorlarda yerden aydınlatma olarak da kullanabilirsiniz. LED ampüller sayesinde dimmer ve tasarruflu kullanışı da yakalayabilirsiniz.

Lambader Dekorasyonu

Lambaderler modern dekorasyonun en yaygın aydınlatma ürünleridir. Birçok çeşidi bulunan ve kişiye özel kullanım şekline sahip olmaları ile tercih edilirler. Portatif olmaları ve bazı durumlarda okuma ışığı olarak kullanılabilmeleri, sarı lamba ile loş bir ortam sağlanırken beyaz ışık sayesinde aydınlık mekanlar yaratılması tek bir lambader ile mümkündür.

Lambaderlerin bu kadar kullanışlı olmasına karşılık kullanılacakları dekorasyona uyumları çok önemlidir. Özellikle alanınız dar ve eşyanız çok ise bu dekorasyona lambaderi de dahil etmek hem kalabalık bir görünüm oluşturacaktır, hem de lambaderin şık tasarımı kalabalık dekorasyon arasında kaybolacaktır. Daha ferah ve geniş ortamlarda lambader aydınlatmanızı LED ampülleri tercih ederek kullanabilirsiniz. Hem göz sağlığınız hem de ruhunuz korunur.

Siz de mekanınıza özel aydınlatmanın ne olacağına henüz karar veremediyseniz Mikro Aydınlatmanın profesyonel ekibiyle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Genel